On the
GREEN WAY

Spark B laureatem konkursu PLGBC Green Building Awards 2020

12.10.2020

Biurowiec Spark B, zrealizowany przez Skanska na warszawskiej Woli, zwyciężył w tegorocznej edycji prestiżowego konkursu PLGBC Green Building Awards w kategorii „najlepszy zrealizowany budynek ekologiczny certyfikowany”. Jury doceniło projekt za bardzo udane połączenie dbałości o środowisko i potrzeb użytkowników oraz uwzględnienie głosu lokalnej społeczności.

Spark B powstał zgodnie z wytycznymi certyfikatu WELL Core&Shell oraz certyfikatu LEED na najwyższym, platynowym poziomie.

Dzięki konsultacjom społecznym przeprowadzonym wspólnie z Fundacją na Miejscu i Project for Public Spaces, projekt zagospodarowania przestrzeni uwzględniał również oczekiwania okolicznych mieszkańców – sąsiadów inwestycji.

Spark wyróżnia się ogólnodostępnym placem, amfiteatrem i otwartą przestrzenią do pracy na świeżym powietrzu. To właśnie dzięki temu stał się miejscem spotkań również dla lokalnej społeczności.Spark B od początku spełniał wymogi certyfikatu „Obiekt bez barier”. Skanska już na etapie projektowania biurowca współpracowała z Fundacją Integracja, aby stworzyć przestrzeń, w której każdy, także osoby niepełnosprawne, starsze czy nieznające języka polskiego, mogą się czuć i poruszać swobodnie. W biurowcu znalazło się też miejsce na pokój dla rodziców i dzieci oraz specjalne, rodzinne miejsca parkingowe.

Budynek B, jak i cały kompleks Spark, został zrealizowany w duchu zrównoważonego budownictwa. Dzięki zastosowaniu specjalnych materiałów budowlanych pochodzących z recyklingu oraz wdrożonym wewnętrznym rozwiązaniom, które redukują zużycie energii i wody, obiekt spełnia ideę budynku ekologicznego.

– Nasze inwestycje projektujemy z myślą o użytkownikach biur oraz uwzględniając potrzeby lokalnej społeczności. Zgodnie z ideą przyświecającą certyfikacji WELL stawiamy człowieka w centrum zainteresowania. Tę nagrodę traktujemy jako formę docenienia wyznawanych przez nas zasad – mówi Adam Targowski, Sustainovation Manager w spółce biurowej Skanska.

– Już na etapach projektowania planujemy wdrażanie zielonych rozwiązań, takich jak między innymi perowskity czy zielony beton. Zdobycie nagrody PLGBC Green Building Awards 2020 przez biurowiec Spark B jest potwierdzeniem, że tego typu rozwiązania mają sens. To kolejny dowód na to, że Skanska wyznacza standardy, jeśli chodzi o realizację powierzchni biurowych – dodaje Adam Targowski.