On the
GREEN WAY

Przełomowa inicjatywa Alfa Laval i Stena Recycling w zakresie zrównoważonego rozwoju debiutuje w krajach skandynawskich

12.07.2021

W kwietniu 2021 roku Alfa Laval ogłosiła nowe partnerstwo ze Stena Recycling. Jego celem jest wprowadzenie przełomowego modelu biznesowego, zwiększającego udział produktów o obiegu zamkniętym w łańcuchu dostaw wymienników ciepła. Inspiracją do współpracy jest inicjatywą Circular Initiative, areną współpracy biznesowej w zakresie gospodarki cyrkularnej prowadzonej przez Stena Recycling. Zatytułowana “Re-Made to matter”, nowa inicjatywa umożliwi wymianę wymiennika ciepła na bardziej energooszczędny. Dodatkowo pozwoli to na zwrot pieniędzy za stary, który następnie zostanie poddany recyklingowi. Obie firmy ujawniły, że program wymiany zostanie uruchomiony w tym tygodniu w Szwecji, a wkrótce dołączą do niego inne kraje.

Jest to rozwiązanie korzystne dla naszych klientów, społeczeństwa i środowiska” – mówi Fredrik Ekström, prezes działu lutowanych i spajanych wymienników ciepła w Alfa Laval, Energy Division. “Dzięki zachętom do refundacji kosztów modernizacji płytowych wymienników ciepła na bardziej nowoczesne i wydajne, przedsiębiorstwa mogą znacznie zmniejszyć zużycie energii. W jednym z ostatnich przykładów obliczyliśmy, że wymiana jednego 20-letniego wymiennika ciepła może przynieść roczne oszczędności energii w wysokości 83 000 kWh. Oprócz poprawy długoterminowych kosztów, oznacza to znaczne zmniejszenie emisji CO2.

A to tak naprawdę dopiero początek działań na rzecz zrównoważonego rozwoju” – kontynuuje Fredrik Pettersson, dyrektor zarządzający Stena Recycling Sweden. “Kiedy otrzymujemy od klienta zwrócony wymiennik ciepła, rozpoczynamy proces recyklingu, aby odzyskać metale i ponownie wprowadzić je do łańcucha dostaw surowców, zapewniając korzyści dla środowiska poprzez zmniejszenie zapotrzebowania na materiały pierwotne. Pracując razem w ten sposób, możemy pomóc zamknąć pętlę i stworzyć prawdziwie skuteczne podejście cyrkularne dla tej branży.

Wyjątkowy model branżowy

Aby umożliwić osiągnięcie tych korzyści związanych ze zrównoważonym rozwojem, firmy opracowały zupełnie nowy model biznesowy dla branży HVAC. Oprócz pomocy w dekarbonizacji poprzez zwiększenie efektywności energetycznej, program został zaprojektowany tak, aby przyspieszyć przejście z liniowego łańcucha dostaw na zrównoważony, okrężny.

W tradycyjnym, liniowym łańcuchu dostaw, koniec cyklu życia wymiennika ciepła oznacza koniec życia cennych zasobów naturalnych, z których się składa” – wyjaśnia Fredrik Ekström. “Dzięki temu programowi nasi partnerzy w Stena Recycling mogą odzyskać do 100% metali ze starych wymienników ciepła klientów, minimalizując tym samym zużycie materiałów pierwotnych potrzebnych do produkcji naszych nowych wymienników ciepła.

Proces ten przebiega w następujący sposób:

  • potencjalni klienci odwiedzają stronę internetową Alfa Laval. Tam, nowe intuicyjne narzędzie online dostarcza rekomendacji dla modernizacji wymiennika ciepła w oparciu o ich aktualny model
  • klient otrzymuje zwrot pieniędzy z góry, odpowiadający wartości recyklingu jego starego wymiennika ciepła
  • stary wymiennik ciepła jest wysyłany do Stena Recycling, gdzie odzyskiwane są metale
  • materiał z recyklingu jest ponownie przetwarzany, ponownie zwijany i ponownie wchodzi do łańcucha dostaw. To wszystko po to, aby potencjalnie stać się nowym, energooszczędnym wymiennikiem ciepła

Zmiana wizerunku zaczyna się w domu

Aby podkreślić liczne korzyści płynące z programu wymiany, Alfa Laval i Stena Recycling uruchomiły inicjatywę pod hasłem “Re-Made to matter“. Pierwszym krajem, w którym klienci będą mogli uczestniczyć w programie jest Szwecja, gdzie obie firmy mają swoje siedziby.

Alfa Laval i Stena Recycling to dwaj wiodący innowatorzy w swoich dziedzinach, a nasze organizacje mają głębokie korzenie w Szwecji” – dodaje Fredrik Ekström. “Jesteśmy bardzo podekscytowani, że wprowadzamy ‘Re-Made to matter’ tutaj w kraju. Nie możemy się doczekać, aby pokazać klientom w Szwecji, a docelowo na całym świecie, siłę naszego doświadczenia i pasji do zrównoważonego rozwoju. Jest to nie tylko pierwszy duży krok w kierunku do cyrkularności w ogrzewaniu i chłodzeniu. To również ważny krok w walce ze zmianami klimatycznymi w naszej branży. Wspieraja on cel Alfa Laval, jakim jest osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2030 roku.

Pozostała część regionu nordyckiego wkrótce dołączy do Szwecji i będzie mogła wziąć w nim udział. W ciągu roku zaplanowane jest wprowadzenie programu na inne rynki.


Aby dowiedzieć się więcej o partnerstwie i programie wymiany Re-Made to matter, odwiedź stronę Alfa Laval – Re-Made to matter. Informacje na temat programu w języku szwedzkim można znaleźć na stronie www.alfalaval.se/remade