On the
GREEN WAY

Volvo Car Group i Northvolt łączą siły dla rozwoju i produkcji akumulatorów

Volvo Car Group zamierza założyć spółkę joint venture z czołową szwedzką firmą produkującą akumulatory – Northvolt, w celu opracowania i produkcji ekologicznie zrównoważonych baterii.

Jako pierwszy krok do joint venture, Volvo Car Group i Northvolt zamierzają założyć centrum badawczo-rozwojowe w Szwecji, które rozpocznie działalność w 2022 roku.

Celem centrum jest wykorzystanie doświadczenia obu firm w zakresie akumulatorów oraz opracowanie najnowocześniejszych ogniw akumulatorowych nowej generacji i technologii integracji pojazdów, opracowanych specjalnie do użytku w samochodach Volvo i Polestar.

Planowane wspólne przedsięwzięcie utworzy również nową gigafabrykę w Europie o potencjalnej wydajności do 50 gigawatogodzin (GWh) rocznie. Produkcja ma rozpocząć się w 2026 roku.

W ramach planów Volvo Car Group zamierza również pozyskiwać 15 GWh ogniw akumulatorowych rocznie z istniejącej fabryki akumulatorów Northvolt Ett w Skellefteå w Szwecji, począwszy od 2024 roku.

Oprócz wcześniej ogłoszonych umów na dostawę baterii, partnerstwo z Northvolt zabezpieczy europejskie potrzeby na ogniwa bateryjne, które będą napędzać ambitne plany elektryfikacji Volvo Cars. Volvo Cars zamierza sprzedawać w połowie tej dekady samochody wyłącznie z napędem elektrycznym, a do 2030 r. zamierza sprzedawać wyłącznie samochody w pełni elektryczne.

Obecnie produkcja akumulatorów do w pełni elektrycznych samochodów Volvo Car Group stanowi dużą część całkowitej emisji dwutlenku węgla w całym cyklu życia samochodu. Współpracując z Northvolt, liderem w dziedzinie zrównoważonej produkcji akumulatorów, i produkując akumulatory w pobliżu swoich zakładów produkcyjnych w Europie, Volvo Car Group może zmniejszyć ślad środowiskowy związany z pozyskiwaniem i produkcją akumulatorów do swoich przyszłych samochodów.

Współpracując z Northvolt zapewnimy dostawę wysokiej jakości, bardziej ekologicznych ogniw akumulatorowych do naszych czysto elektrycznych samochodów” – powiedział Håkan Samuelsson, dyrektor generalny Volvo Car Group. „Ścisła współpraca z Northvolt pozwoli nam również wzmocnić nasze wewnętrzne możliwości rozwoju”.

Nowa gigafabryka, która ma być zasilana w 100% czystą energią, ma zatrudniać około 3000 osób. Lokalizacja nowego zakładu nie została jeszcze ustalona. Pierwszy samochód wyposażony w ogniwa akumulatorowe opracowany w ramach joint venture będzie elektrycznym następcą najlepiej sprzedającego się modelu XC60 Volvo Cars.

Volvo Cars i Polestar są liderami branży w przejściu na elektryfikację i są doskonałymi partnerami w dalszej podróży, ponieważ dążymy do opracowania i produkcji najbardziej zrównoważonych ogniw akumulatorowych na świecie” – powiedział Peter Carlsson, współzałożyciel i dyrektor generalny Northvolt. „Jesteśmy dumni, że zostaliśmy ich wyłącznym partnerem produkującym ogniwa akumulatorowe w Europie”.

Partnerstwo z Northvolt jest kluczem do ambicji Volvo Cars, aby stać się liderem w segmencie samochodów elektrycznych klasy premium i sprzedawać wyłącznie samochody elektryczne do 2030 roku. Stanowi to również ważny krok w rozwoju wewnętrznych kompetencji rozwojowych Volvo Car Group, w połączeniu dzięki partnerstwu z prawdziwymi liderami technologicznymi.

Polestar to kolejny impuls do realizacji europejskich ambicji rozwojowych i podkreśla zaangażowanie w projekt Polestar 0, którego celem jest stworzenie pojazdu prawdziwie neutralnego dla klimatu do 2030 roku.

Opracowanie nowej generacji technologii ogniw akumulatorowych we własnym zakresie, we współpracy z Northvolt, pozwoli nam zaprojektować akumulatory specjalnie dla kierowców Volvo i Polestar” – dodał Henrik Green, dyrektor ds. technologii w Volvo Cars. „Dzięki opracowanym przez nas ogniwom do naszych samochodów elektrycznych możemy skoncentrować się na zapewnieniu klientom Volvo i Polestar tego, czego chcą, np. zasięgu i krótkich czasów ładowania”.

Współpraca z Northvolt jest ważnym krokiem dla naszej sieci przemysłowej, ponieważ dążymy do pełnej elektryfikacji do 2030 r.” – powiedział Javier Varela, kierownik ds. operacji przemysłowych i jakości.Baterie są jednymi z najważniejszych części w pełni elektrycznego samochodu, a współpracując z Northvolt zapewniamy wydajny i opłacalny łańcuch dostaw wysokiej jakości i zrównoważonych akumulatorów w Europie”.

Podczas Volvo Cars Tech Moment, które odbędzie się 30 czerwca, Volvo Cars ujawni więcej szczegółów dotyczących przyszłej mapy drogowej technologii.

Partnerstwo i wspólne przedsięwzięcie podlegają ostatecznym negocjacjom i uzgodnieniom między stronami, w tym zatwierdzeniu przez zarząd.