On the
GREEN WAY

LEGO Group ujawnia pierwszy prototyp klocka LEGO® wykonany z plastiku z recyklingu

27.07.2021

Środa 23 czerwca 2021 r.: LEGO Group zaprezentowała dziś prototypowy klocek LEGO® wykonany z plastiku pochodzącego z recyklingu, co jest najnowszym krokiem na drodze do wytwarzania produktów LEGO z ekologicznych materiałów.

Nowy prototyp, który wykorzystuje plastik PET z wyrzuconych butelek, jest pierwszą cegiełką wykonaną z materiału pochodzącego z recyklingu, która spełnia surowe wymagania firmy dotyczące jakości i bezpieczeństwa.

Składający się z ponad 150 osób zespoł pracuje nad znalezieniem zrównoważonych rozwiązań dla produktów LEGO. W ciągu ostatnich trzech lat naukowcy i inżynierowie zajmujący się materiałami przetestowali ponad 250 odmian materiałów PET i setki innych formuł tworzyw sztucznych. Rezultatem jest prototyp, który spełnia kilka ich wymagań dotyczących jakości, bezpieczeństwa i zabawy – w tym łatwości łączenia i rozłączania klocków.

Wiceprezes ds. odpowiedzialności za środowisko w Grupie LEGO, Tim Brooks, powiedział: „Jesteśmy bardzo podekscytowani tym przełomem. Największym wyzwaniem na naszej drodze do zrównoważonego rozwoju jest przemyślenie i unowocześnianie nowych materiałów, które są równie trwałe, mocne i wysokiej jakości jak nasze dotychczasowe klocki – i pasują do elementów LEGO wyprodukowanych w ciągu ostatnich 60 lat. Dzięki temu prototypowi jesteśmy w stanie pokazać postęp, jaki robimy”.

Bezkompromisowa jakość i bezpieczeństwo

Minie trochę czasu, zanim klocki wykonane z materiału z recyklingu pojawią się w pudełkach produktów LEGO. Zespół będzie kontynuował testowanie i rozwijanie formuły PET, a następnie oceni, czy przejść do fazy pilotażowej produkcji. Oczekuje się, że ta kolejna faza testów potrwa co najmniej rok.

Wiemy, że dzieci dbają o środowisko i chcą, abyśmy czynili nasze produkty bardziej zrównoważonymi. Chociaż minie trochę czasu, zanim będą mogły bawić się klockami wykonanymi z przetworzonego plastiku, chcemy dać znać dzieciom, że nad tym pracujemy i zabrać je ze sobą w tę podróż. Eksperymenty i porażki to ważna część uczenia się i innowacji. Tak jak dzieci budują, rozbudowują i przebudowują z klocków LEGO w domu, tak my robimy to samo w naszym laboratorium”, mówi Brooks.

Prototyp jest wykonany z przetworzonego PET pochodzącego od dostawców ze Stanów Zjednoczonych, którzy stosują procesy zatwierdzone przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) i Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) w celu zapewnienia jakości. Średnio jednolitrowa plastikowa butelka PET zapewnia wystarczającą ilość surowca na dziesięć klocków LEGO 2 x 4.

Podróż w kierunku bardziej zrównoważonych produktów

Formuła materiału zgłoszona do opatentowania zwiększa trwałość PET, dzięki czemu jest on wystarczająco wytrzymały na klocki LEGO. Innowacyjny proces wykorzystuje specjalnie zaprojektowaną technologię łączenia, aby połączyć recyklingowany PET z dodatkami wzmacniającymi.

Prototypowy klocek z recyklingu jest najnowszym osiągnięciem, dzięki któremu produkty Grupy LEGO są bardziej zrównoważone. W 2020 roku firma ogłosiła, że ​​rozpocznie usuwanie plastiku jednorazowego użytku ze swoich pudełek. W 2018 r. rozpoczęła produkcję elementów z biopolietylenu (bio-PE), wytwarzanego z trzciny cukrowej pozyskiwanej w sposób zrównoważony. Wiele zestawów LEGO zawiera elementy wykonane z bio-PE, które idealnie nadaje się do tworzenia mniejszych, bardziej miękkich elementów, takich jak drzewa, gałęzie, liście i akcesoria dla minifigurek. Bio-PE nie nadaje się obecnie do tworzenia twardszych, mocniejszych elementów, takich jak kultowe klocki LEGO.

Jesteśmy zaangażowani w budowanie zrównoważonej przyszłości dla kolejnych pokoleń dzieci. Chcemy, aby nasze produkty miały pozytywny wpływ na naszą planetę, nie tylko dzięki zabawie, którą inspirują, ale także materiałom, z których korzystamy. . Przed nami jeszcze długa droga w naszej podróży, ale jesteśmy zadowoleni z postępów, jakie robimy“, mówi Brooks.

Koncentracja LEGO Group na zrównoważonych innowacjach materiałowych to tylko jedna z kilku różnych inicjatyw, które firma stosuje, aby wywrzeć pozytywny wpływ. Grupa LEGO zainwestuje do 400 mln USD w ciągu trzech lat do 2022 r., aby przyspieszyć realizację swoich ambicji w zakresie zrównoważonego rozwoju. Aby uzyskać więcej informacji o tym, jak Grupa LEGO chce odbudować świat na lepsze, odwiedź: LEGO.com/Sustainability