On the
GREEN WAY

Firma Ruukki Construction jako pierwsza dostarczać będzie stalowe produkty budowlane wyprodukowane bez użycia paliw kopalnych

17.09.2021

Ruukki Construction, spółka zależna Grupy SSAB, zamierza być pierwszą firmą oferującą swoim klientom stalowe produkty budowlane wytworzone bez użycia paliw kopalnych. Stal przeznaczona do ich produkcji pochodzić będzie z SSAB – będzie to tzw. „fossil-free” stal, produkowana w oparciu o technologię HYBRIT opracowaną właśnie przez SSAB. Komercyjne wprowadzenie produktów na rynek zaplanowane jest na rok 2026. Już wcześniej jednak celem Ruukki jest pilotażowe wykorzystanie stali bez paliw kopalnych we współpracy z wybranymi klientami.

„Wykorzystanie stali bez paliw kopalnych to ważny krok dla Ruukki na drodze do spełnienia naszej obietnicy zrównoważonego rozwoju, która brzmi “W stronę budynków neutralnych węglowo”. Zobowiązujemy się do rozwoju naszej oferty w sposób, który pomoże naszym klientom redukować emisje dwutlenku węgla i dążymy do partnerstwa z klientami w tworzeniu łańcucha wartości bez paliw kopalnych od początku do końca cyklu życia budynków”, mówi Sami Eronen, Prezes Ruukki Construction.

Stosowanie stali bez paliw kopalnych stanowi część strategii Ruukki w zakresie zrównoważonego rozwoju, którą tworzą trzy obszary: oferta, działania operacyjne oraz odpowiedzialny partner.

Największy wpływ na ograniczenie emisji dwutlenku węgla firma Ruukki może mieć w zakresie zrównoważonej oferty i działań operacyjnych. Stosowanie stali wytworzonej bez użycia paliw kopalnych w naszych produktach ograniczy emisje dwutlenku węgla o około 85%. Dodatkowo, nasze energooszczędne rozwiązania obudowy mogą zmniejszać zużycie energii o 30% w cyklu życia budynku. W ramach działań we własnych zakładach zamierzamy zmniejszyć emisje dwutlenku węgla o 25% do 2026 roku.

Stal, będąca podstawą produktów Ruukki – płyt warstwowych i okładzin elewacyjnych – jest jednym z niewielu materiałów, które można w 100% poddawać recyklingowi bez pogorszenia własności. Wybór komponentów budowlanych bazujących na stali jest zatem zrównoważonym wyborem. Produkty Ruukki posiadają deklaracje środowiskowe produktów, tzw. EPD, przedstawiające dokładnie ich wpływ na środowisko w całym cyklu życia.

Produkty obudowy ścienno-dachowej Ruukki, dzięki użyciu trwałej i lekkiej stali oraz doskonałej jakości powłok, nie wymagają częstej konserwacji lub napraw, i objęte są gwarancjami sięgającymi 50 lat. Wszechstronna oferta, w której znajdują się produkty dla ścian zewnętrznych, wewnętrznych, sufitów i dachów sprawia, że klient może zbudować swoją halę, magazyn czy biuro, korzystając z produktów jednego dostawcy – Ruukki.

Więcej informacji na temat strategii zrównoważonego rozwoju Ruukki: www.ruukki.pl/sustainability